Jak vybrat matraci

Je s podivem, že o výrobku, který je našemu tělu oporou průměrně třetinu času celého života a který pečuje o náš pasivní a mnohdy i aktivní odpočinek, víme většinou tak málo. Zkuste si vzpomenout na jméno vaší stávající matrace. Vzpomenete si, čím se vyznačuje a proč jste zvolili zrovna takovou matraci?

Nenabádáme vás ke vzpomínání jen tak z plezíru. Vřele totiž doporučujeme vycházet z vlastní zkušenosti při výběru matrace nové. Neexistuje totiž způsob, jak během chvíle v obchodě zjistit, zda nám vyhovuje ta či ona tuhost, ten či onen materiál. Existuje však několik zaručených rad, kterými se při nákupu řídit dá.

Pár ortopedických pouček

Ortopedie se zabývá podpůrným a pohybovým ústrojím člověka, především jeho prevencí, léčbou a rehabilitací.

když si lehneme do polohy na bok, matrace by nás měla podpírat tak, aby si páteř zachovala vzhledem k zemi rovinu. Důležitou roli zde hraje i použití vhodného polštáře. Polštář můžeme použít nejen pod hlavu, ale případně i pod příliš útlý pas, aby se páteř nedeformovala. Při nepřirozenému zakřivení páteře totiž dochází k obrušování hran obratlů a následné bolesti zad.

Praktické využití matrace

Je rozdíl, když vybíráme matraci na chatu, kde přespáváme párkrát za rok, a když vybíráme matraci na každodenní použití. Na chatu postačí levnější matrace a dbáme především na poměr cena / výkon (složení a výška matrace, u pěnových matrací je to především typ a hustota pěny, která by určitě neměla být nižší jak 30kg/m3). Na každodenní použití lehací podložky je potřeba více obezřetnosti. Je třeba se zajímat důkladně nejen o složení a funkční vlastnosti matrace, ale i o složení a funkční vlastnosti potahu.

Rozměry matrace

Lůžko pro jednoho člověka by mělo mít šíři nejméně 70 cm a délku alespoň o 10 cm větší jak jeho uživatel. Při rozhodování, zda koupit na dvoulůžko jednu velkou nebo dvě menší matrace, volte z hlediska údržby i z provozních důvodů raději variantu dvou matrací. Matrace jsou totiž často konstruované tak, aby se daly otáčet (každá strana s jinou tuhostí), uživatel si pak může zvolit sám vyhovující tuhost matrace.

Která matrace déle vydrží, pružinová nebo pěnová?

Na internetových diskuzích potkáte spoustu lidí s naprosto opačnými zkušenostmi. Z čehož nám žřetelně plyne, že nezáleží až tolik na zvoleném typu matrace. Záleží na konkrétní technologii a na konkrétně použitých materiálech.